اندر معضلات تورهای ورودی

دو سه سالی است که کشورمان پس از دهه ها، میزبان گردشگران خارجی است. اما درجا زدن زیرساختهای گردشگری و افزایش بی رویه قیمت خدمات و بی توجهی مسئولان و تحولات منطقه این نهال از نو رسته تورهای ورودی را می خشکاند. نهالی که این روزها برای برخی گزارش غروز آفرین عملکرد شده و برای طیف دیگری محل درآمد گزاف.

کشورهایی که جذب گردشگر را در دستور کار قرار میدهند به سرعت هتل سازی می کنند، حمل و نقل خود را توسعه می دهند، راهنما آموزش می دهند، راه های بیشتری برای درآمدزایی برای اقشار مختلف جامعه را برنامه ریزی می کنند. ما چه کردیم؟

علارقم تبلیغاتی که نشان می دهد ایران مقصدی ارزان قیمت است اما نیست. برای نمونه تور دور ترکیه برای چینی ها با پرواز ماهان حداقل 400 دلار ارزان تر از تور مشابه ایران است. یا تور چین ( پکن، شانگهای، شیان) با خدمات بهتر برای مسافران کشور ترکیه هم قیمت است با تور ایران. بخشی از بالا بودن قیمت تور در ایران مربوط به نحوه تورگردانی است. چرا که در ایران مجریان تور از مزایای گشت های اختیاری و فروشگاه ها بهر منده نیستند. اما بخش عمده ان نرخ اتاق، حمل و نقل و رستوران هاست.  از طرفی، با توجه به کمبود هتل ها و حجم سفر در 4 ماه از سال باعث شده است که بازارهای شکننده چهار فصل مانند چین در بازار ما کمرنگ شوند. و هتل ها هم به مابقی سال را با ضریب اشغال کمتری مواجه شوند. یعنی هم هتلدار ضرر می کند و هم سایر ارکان تور گردانی. آری شاید اگر برنام ریزی بلد بودیم و بهتر عمل می کردیم هتل ها در طول سال مسافر می داشتند و ظیف بیشتری از اقشار جامعه منتفع می شدند. مثلث طلایی ما ( اصفهان، شیراز، یزد) که بیشترین گردشگر را به خود می بیند زیر ساخت قابل قبولی ندارد. چه برسد به شهرهای دیگری که طلب گردشگر می کنند.

در نهایت کشورهایی همچون مصر، لبنان، یمن و تونس روزی به شرایط ایده آل قبلی بر می گردند و مسافران خود را از ما پس می گیرند. و ما نیز آب از آبمان تکان نمی خورد چرا که گزارش عملکردمان را داده ایم و سرمایه باد آورده ای را جذب کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *